Monthly Archives

februari 2018

Styrketräning

Bänkpress Boogie – nu kör vi!

Idag började jag Bänkpress Boogie som är ett träningsprogram av Styrkelabbet (som för övrigt har världens bästa pod om styrkelyft/styrketräning)!

Jag kom fram till att programmering för alla tre lyft inte riktigt passar mig just nu, så jag fokuserar på bänkpressen dessa kommande veckor så får vi se vart det bär hän efter det.

Bänkpress Boogie

Det är ett 6 veckor långt program med 2 eller 3 pass per vecka som man kan köpa för 99 kr på styrkelabbet.se. Syftet är att bli starkare i bänkpress.

I programmet medföljer en excel-fil där man skriver in sin 1RM och därefter räknar programmet ut vilka vikter du ska använda när du tränar. Första passet körde Fredrik och jag idag. Han är lite starkare än jag så han hade andra vikter men upplägget är detsamma.

Vi arbetade oss upp till 6 set om 2 reps. Kort vila mellan seten då vikterna var lätta (det brukar alltid vara lättare i början av såna här träningsprogram) och passet körde vi igenom på kanske 20-25 min totalt. Det kändes ovant att träna så pass lätt, jag brukar alltid annars köra mina set till failure och är alltså rätt mör efteråt. Men idag fick vi båda hålla igen.

Bilden är från ett pass på bonngymmet för ett par veckor sedan.. Idag tränade vi på Friskis i city där halva Linkan bestämt sig för att träna exakt samtidigt. Vi fick köa en stund ;)

En kille som jag brukar se bänka ställde sig i kö efter oss och gav mig en komplimang som gjorde att jag log med hela ansiktet resten av passet. Han sa att jag hade snygg teknik i och med att jag bröstar upp mig bra och skapar anspänning m.m. PRECIS det jag jobbat med för att kunna bli starkare. SÅ kul med starka killar som kan bjucka på såna här ord! :D

Livet

Promenix i snön

För första gången det här året har jag kunnat komma hem på eftermiddagen och hunnit ta en promenad! Det är ju liksom ljust längre nu. Och så himlarns fint ute!

När jag körde upp bilen till huset låg kvällssolen rakt in i köksfönstret och jag rotade efter mina dubbade skor och försökte skynda mig ut tillsammans med Fredrik, men solen var typ borta när vi kom ut. Vi fick ändå en schysst promenix på runt en timme bort till andra sidan sjön där vi hann se lite av solen snudda trätopparna innan det försvann.








Nackdelen med glajor på vintern.. Man SER typ ingenting!

Styrketräning

Programmering eller inte programmering?

Inget flängande idag, tog sovmorgon och åkte in till stan och tränade. Jag har gett mig fan på att bli bra i knäböj efter åratal av icke-knäböjande. Ända sedan i juli då jag drog igång min ”bli stark och bygga muskler”-karriär så har mitt fokus legat på överkroppen. Jag har bänkpressat, militärpressat, kabelrott och bicepscurlat. Jag har ökat snabbt i vikterna men den senaste månaden har jag legat stilla och inte kunnat öka.

Jag har sneglat på ett program som heter Madcow 5×5 (bara namnet är ju coolt!) som jag hittade på styrkelabbets hemsida. Via en excel-fil kunde jag skriva in mina max i marklyft, knäböj, militärpress, stångrodd (har ingen jävla aning utan drog till med en (låg) siffra) och bänkpress. Kalkylarket räknade sedan ut vilken vikt jag ska lyfta hur många gånger vid varje pass.

Programmet sträcker sig över 12 veckor och antal pass i veckan är 3. Upplägget är i principen sådant som jag själv brukar träna och därmed gillar, med stegrande vikter i varje set, med undantaget att det är mer knäböj och marklyft och lite mindre bänk då.

Såhär ser Madcow 5×5 ut:

Måndag

Knäböj: 5 set x 5 reps på vikt som stegras i varje set. Från ganska lätt till ganska tungt.
Bänkpress: 5 set x 5 reps på stegrande vikt.
Skivstångsrodd: 5 set x 5 reps på stegrande vikt.

Onsdag

Knäböj: 4 set x 5 reps på lättare vikter än måndagen.
Press: 4 set x 5 reps på stegrande vikt.
Marklyft: 4 set x 5 reps på stegrande vikt.

Fredag

Knäböj: 4 set stegrande 5:or, ett set med 3 reps lite tyngre än måndagen, och ett lättare set med 8 reps.
Bänkpress: Samma som knäböjen.
Skivstångsrodd: Samma som knäböjen.

Såhär skulle det t ex se ut för mig:


Fördelar med programmering är att jag kommer kunna öka vikterna i marklyft, knäböj, bänkpress och militärpress. Och det är det jag vill, har en hunger efter att det senaste halvåret tränat i stort sett vad jag känt för.

Nackdelen med programmering är att det i längden kan bli väldigt tråkigt. Dock så står det på styrkelabbets sida att man kan lägga in extraövningar i passet som krydda.

Det här ett ETT program av många därute (som t ex Starting Strength som jag testat, StrongLifts, 5/3/1 osv).

Ni kan läsa mer om Madcow 5×5 på styrkelabbet.se

För övrigt ska jag till en naprapat imorgon.. för att göra en check på min rygg. Området runt skulderbladen ömmar eller värker nästan varje dag trots att jag tränar och tar i. Så nu hoppas jag det ska bli bot på de problemen!

Styrketräning

Kåmpisträning

Nu har det hänt igen! Evelina och jag har tränat, och fast vi båda är tjejer så gjorde vi inga donkey kicks eller hip thrusters. Whaaaaat?

Men först fick jag komma upp till hennes lägga och hålla i hennes råttbebisar som hon skaffat precis nyligen. Så söta!


På gymmet var det stendött, jag har nog aldrig varit med om att Friskis i city varit så lugnt. Vi kunde välja och vraka bland podierna så att säga.

Vi började med militärpress där vi gjorde samma variant som Fredrik och jag körde i bänk igår. Man väljer en vikt, gör så många reps man kan. Upprepar detta tills man nått 50 reps totalt. Sviiiiider i axlarna kan jag säga!


I marklyft efteråt briljerade hon.. För vi värmde upp med 40 och 45kg. Sen lastade jag på till 60kg och lyfte 10 reps.

Evelina, som gjorde sina första marklyft typ igår gör alltså (på sitt andra set på 60kg) 8 st reps! Jag fick träna länge innan jag kunde rep:a på den vikten. SÅ impad jag är! Efter det bara skrattade vi ihop! För det är sinnessjukt kul att lyfta! Och speciellt tillsammans.

Eftersom vi körde högreps idag så fick jag rätt kasst grepp om stången pga svett så stången nästan gled ur händerna på mig (trots omvänt grepp). Måste köpa magnesium och ta med! Kanske sånt flytande på tub då mitt gym inte riktigt gillar pulverformen..

Efter passet satte vi oss utanför salen och snackade i en timme. Om cykling, swimrun och livet. Så fin dag! <3
 

Nu ikväll har jag handlat med pappa, ätit ostkaka och tittat på det allra sistaste avsnittet av Bron :*(

Livet

Lyftarfejs, sushi & för mycket müsli

Idag träffade jag Ivana på universitetet där hon pluggar och vi tränade på Campushallen. Jag satte igång med tunga marklyft (5×5) medan Ivana sprang på löpbandet. Kabelrodd för rygg och hantelpress för axlar därefter.

Är lite öm i framsida axel på högersidan vilket säger mig att jag borde ta det lite lugnare med bänkpress och militärpress, men samtidigt kan det ju bara vara lite mört.. De som lyfter tungt väldigt ofta och har gjort länge går ju runt och är möra och ömma i kroppen och har lite småont jämt utan att det är något farligt.


Jag är relativt svag i axlarna.. Tar inte mycket i militärpress och här kör jag med 10 kg’s hantlar. Grimaserar alltid när jag kör tungt, lyftarfejs har fått ett nytt ansikte så att säga..

När pulsen gått ner och svetten slutat rinna satte vi oss på Zodiaken och åt sushi. 10 bitar slank ner!

Jag tog sen bilen till Harvestad och tog detaljbilder åt stylisten Filippa i ett radhus där. Hade velat fota hela huset men nu var det bilder på lite prints hon ville ha.

Det bästa med att fota interiörer är variationen. Jag vet i princip aldrig vad som väntar innan jag kliver innanför dörren i någons hem. Varje dag har jag en ny arbetsplats och nu är jag inne på femte året som fotograf!

På Östenssons i Ullstämma skulle jag köpa ny müsli. Fanns fler än två att välja på. Optimalt hade varit 5-6 st olika müslisorter istället för 30 eller vad det nu fanns på hyllorna..

Visste ni att man kan bli deprimerad över att ha för många val?

Att bara ha ett val är oftast negativt, men att ha två val är i princip bättre än att ha 15. Vi tror att många val är förknippat med frihet, men många får ångest av att behöva välja bort någonting. Den psykologiska effekten av att vi har mer att välja mellan kan få våra hjärnor att uppfatta det som vi har mer att förlora.

Finns en bra artikel om man vill läsa mer:
”Valfrihetens vånda”

Livet

Fettisdagen

Det fanns en tid då jag var krånglig.. kunde inte äta det och ville inte få i mig det. Men nu säger jag FUCK IT till allt sånt och äter hur många semlor jag vill! :D