Monthly Archives

april 2012

Beroende, Sockerberoende

Föreläsning om sockerberoende med Bitten Jonsson

Om jag skulle få alla personer jag kände att läsa en bok skulle det vara Sockerbomben av Bitten Jonsson. Ovan är en föreläsning med just Bitten som hon höll under hälsokonventet som var för några veckor sedan. Ljudet är lite knasigt i början, men det går över. Se den!

Har ni inte läst Sockerbomben än, gör det! Kanske ni upptäcker något mer er själva som ni inte visste förut. Kanske det kan hjälpa er att förstå varför familj, vänner eller bekanta har problem med beroende. Kanske det kan hjälpa er att förstå varför övervikt inte handlar om dålig karaktär, vilja eller uthållighet.

Jag har problem med socker, men jag är jävligt glad att jag är medveten om det.

Livet

Vila i frid

Idag lämnade vi in Mymlan för kremering. Hennes aska kommer spridas ut på en minneslund i Kullsäter. Där ligger också mina tamråttor som gick bort för 4 år sedan. Det känns fint.

Rehab

Stötsvågsbehandling del 3

Att tro på behandlingen är a och o. Tidigare har jag inte trott på stötvågsbehandling som metod. Jag har hört så olika om resultatet.

Men så idag hände något. Jag hade bokat tid hos Karin eftersom Tobias var upptagen idag. Och det kändes bra direkt! Inte för att Tobias inte var bra men Karin gav mig ett annat lugn och en annan tro på behandlingen. Jag känner förtroende för henne och hon tror på sin behandlingform. Hon vill verkligen att jag ska bli bra och det märks att hon gillar sitt jobb.

Idag körde vi med högre styrka – 2.0 istället för 1.0. Det gjorde inte lika ont som sist fastän vi ökade ganska mycket. Benhinnorna blev genomkörda liksom vadmusklerna. Jag har väldigt stela vadmuskler vilket kan vara en orsak till problemet.

Jag ska tillbaka om en vecka och jag ser faktiskt fram emot det. Jag ska testspringa två gånger den här veckan och se hur det känns. Jag gjorde ju inte det förra veckan.


Naprapat Karin Pantzar 

Toppform på 10 veckor

Toppform på 10 veckor – vecka 4

Träning:

Måndag: vila
Tisdag: Långpass på inlines
Onsdag: vila
Torsdag: vila
Fredag: vila
Lördag: vila
Söndag: Inlines

Vikt: 67,8 (-0,7 kg denna vecka. -1,5 kg sedan start)

Det har varit en seg vecka. Axeln gör fortfarande ont. Mitt fokus spretar, men nu är det inlines som gäller för hela slanten! Minst 3, gärna 4 pass i veckan. Vill få in fler teknikpass också. Mer kurvteknik och balans. Jag har 10 min att slå på Berlin Inline Marathon i höst.

Inlines

Distans på hjul

Efter en seg morgon med den ledsamma upptäckten ville jag bara tycka synd om mig själv. Jag har sörjt den här morgonen. Men ingenting blir bättre av att sitta inne så efter att ha spenderat några timmar på Terräng-SM och hejjat på många Akeliter mådde jag lite bättre. När vi kom hem ville jag njuta lite av solen som letat sig fram hemmavid. Jag valde mellan att fotografera vitsippor eller åka inlines. Jag valde det sistnämnda. Vitsipporna står väl kvar en stund till? Fredrik hängde på med cykeln och vi tog med oss systemkameran för att knäppa några schyssta bilder.

Viljan finns men kroppen är lite seg på att svara. Att åka utan kolhydrater känns lite som att springa på gräs. Man vill, man tar i, men det händer inte så mycket. Responsen i benen är lite trög. Men jag kan ändå njuta av min åkning och det är det viktiga.

Passet slutade på 11,33 km effektiv åkning med en snittpuls på 82% av max. Toppade i 30 km i timmen när jag hade bra flyt men annars gick det i ca 18 km/h. Inte skitsnabbt men inte heller pissdåligt, som man brukar säga.

De nya skorna sitter verkligen bra och jag är nöjd med min investering. Det enda som spökar och måste bli bättre är styrkan i vänsterfoten. Den pronerar fortfarande ganska kraftigt medan högerfoten nu känns helt perfekt. Jag har haft problem med vänsterfoten, den är olycksdrabbad då jag stukat den illa flera gånger. Dum som jag varit har jag inte tränat upp foten efteråt så nu är fotleden alldeles försvagad.